ایران تهویه ساز
شنبه , ۲ بهمن ۱۴۰۰
خانه / انواع تهویه مطبوع / دسته بندی انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان

دسته بندی انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان

دسته بندی انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان چگونه است؟ در ادامه چند روش متداول برای طبقه بندی انواع تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ساختمان را بررسی می کنیم.

انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان از لحاظ کاربرد

 ۱- سیستم های تهویه مطبوع غیر صنعتی

هدف از کاربرد این سیستم ها ایجاد شرایط محیطی مناسب و افزایش حس آسایش افراد موجود در ساختمان و همچنین ایجاد محیطی بهداشتی است. این دسته شامل سیستم های تهویه مطبوع مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان، مدارس و غیره می شود.

سیستم تهویه مطبوع غیر صنعتی دسته بندی انواع سیستم های تهویه مطبوع

 ۲- سیستم های تهویه مطبوع صنعتی

هدف اصلی این تاسیسات، کنترل و ایجاد شرایط محیطی مناسب برای کارهای پژوهشی و فعالیت های تولیدی می باشد. همچنین موجب آسایش بیشتر افراد و افزایش تمرکز آن ها در انجام کار می گردند. کاربرد دیگر آن ها نیز جلوگیری از ورود هوای آلوده به داخل ساختمان و انتشار آلاینده ها به محیط بیرون است.

سیستم های تهویه مطبوع صنعتی سیستم تهویه مطبوع صنعتی

انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان برحسب فصل های سال

۱- سیستم های تهویه مطبوع تابستانی

در این تاسیسات آب سرد توسط چیلرها و مینی چیلرها تولید و به وسیله لوله کشی به واحدهای درون ساختمان مانند فن کویل و هواساز ها منتقل شده و موجب سرمایش محیط ساختمان می گردند.

انواع سیستم های تهویه مطبوع تابستانی

۲- سیستم های تهویه مطبوع زمستانی

در این سیستم ها آب گرم ایجاد شده توسط بویلر و یا پکیج به دستگاه های تبادل کننده مانند یونیت هیتر، رادیاتور وغیره منتقل شده و گرمایش هوای داخل ساختمان انجام می شود.

انواع سیستم های تهویه مطبوع زمستانی

۳- سیستم های تهویه مطبوع چهار فصل

این سیستم ها هر کدام از فرایندهای گرمایش و سرمایش ساختمان را در زمان مورد نیاز انجام می دهند. این دسته شامل سیستم های ghp، سیستم الکتریکی vrf، داکت اسپیلت، اکونوپک و غیره می شوند.

دسته بندی انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان

انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان از لحاظ آرایش تجهیزات

۱- سیستم های تهویه مطبوع مرکزی

در این سیستم ها تجهیزات مولد گرما و سرما در مکانی خارج از محل تهویه شونده، مانند موتورخانه یا روی پشت بام قرار می گیرند. این دسته شامل انواع چیلر و مینی چیلر، دیگ آب گرم، دیگ بخار، اکونوپک، ایرواش و غیره می شود.

سیستم تهویه مطبوع مرکزی vrf

۲- سیستم های تهویه مطبوع تک واحدی یا بسته ای

این سیستم ها در کارخانه به صورت یک محموعه کامل ساخته شده و اماده برای نصب می باشند. ازجمله آن ها می توان به پکیج گازسوز دیواری و کولرگازی اشاره کرد.

دسته بندی انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان

۳- سیستم های تهویه مطبوع ترکیبی

این تاسیسات ویژگی های دو دسته قبلی را دارند. سیستم گازسوز ghp، سیستم الکتریکی vrf و داکت اسپیلت ها در این دسته قرار می گیرند.

دسته بندی انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان دسته بندی انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان

 

در این متن شما دسته بندی انواع سیستم های تهویه مطبوع را ازجنبه های مختلف مشاهده کردید. همان طور که می دانید امروزه انواع مختلف سیستم های تهویه مطبوع با کاربردهای گوناگون در بازار وجود دارد. انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب اهمیت فراوانی دارد. برای انتخاب سیستم تهویه مطبوع باید به عوامل گوناگونی ازجمله: اقتصاد، کاربرد مورد نظر، نوع ساختمان، محل قرارگیری ساختمان، طول عمر دستگاه و غیره توجه کرد.

شما می توانید برای خرید بهترین دستگاه های تهویه مطبوع با مناسب ترین قیمت با ما تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی

انواع کولر گازی گری در تهویه مطبوع

انواع کولر گازی گری در تهویه مطبوع

در این صفحه با انواع کولر گازی گری و مزایای آن ها و همچنین بهترین …